Sosem egyszerű egy vezetőedző dolga, amikor meg kell neveznie azt a kapust, aki a csapat kapuját védi, vagy éppen a kispadon kap helyet, legrosszabb esetben pedig azt a kapust, aki a lelátóról kénytelen szurkolni társainak. Ha két azonos képességű kapus van, akkor felosztják a szerepeket – van, aki a bajnokságban véd, van, aki a kupasorozatban kap lehetőséget. Bármelyik kapus jut játéklehetőséghez, bizonyítania kell, hogy jó döntés volt őt a rivaldafény központjába helyezni. A Kapus szemmel blog mostani cikke bemutatja, miként élik meg az első számú kapusok a rivaldafény szép és sötét oldalát.
A kapus az a bizalmi pozíció, amely döntően befolyásolhatja egy mérkőzés kimenetelét akár pozitív, akár negatív irányba. A poszton szereplő személy látja át a játékteret hátulról, ő az, aki az utolsó várvédőként a legvégső esetben őrizheti meg csapata kapuját a találattól. Van, amikor sikeresen hajtja végre küldetését, ám van, amikor sikertelenül. Akármelyik eset történik, a figyelem középpontjába kerül. Ez a rivaldafény amennyire okozhat sikert, mint Gianluigi Donnarumma esetében, olyannyira rombolhat le egy tehetségnek kikiáltott kapust, mint például Bogdán Ádám. Mi történtik akkor, ha a kapus a rossz oldalára kerül a rivaldafénynek?
Ha teljesítményed elmarad a saját legjobbadtól hétről hétre, azzal nem csak a saját önbizalmadat fogod lerombolni, de még a csapat is teljesen másképp fog játszani előtted. Jobban fognak tartani attól, hogy te bármelyik pillanatban képes vagy a hibára, így ők magukra sokkal nagyobb terhet pakolnak, ami alatt – nagyrészt – összeroskadnak. Ha ezt még az ellenfél is megérzi, akkor van a legnagyobb probléma, mert a bizonytalanság szagától duzzadva fogják támadni szinte bármilyen szögből a kapudat, várva a “hibádra“. Egy mérkőzés közben nem tudsz mást tenni, mint a következő labdára figyelni, nem pedig az előző hibát újra és újra végigelemezni a fejedben. Amennyiben hosszabb ideig húzódik egy kapusnál ez a bizonytalan időszak, akkor nincs más megoldás, kapust kell váltani, a korábbi első számú kapusnak pedig mind mentálisan, mind önbizalom szempontjából újra fel kell építeni – ahogyan azt most láthatjuk Bogdán Ádámnál, vagy a magyar bajnokságban Balajcza Szabolcsnál, aki az elmúlt mérkőzésein nyújtott teljesítménye után vállalta a változtatást. Egy ilyen frissítés nem csak a csapatot tudja segíteni, de a helyzetben érintett két kapust is fel tudja pörgetni – a frissen kapuba került kapusnak ez egy bizonyítási lehetőség, míg a korábbi első számú kapusnak újra meg kell küzdeni a pozíciójáért, így egy egészséges versenyhelyzet is kialakulhat.
Gianluigi Donnarumma a tavalyi szezonban robbant be a köztudatba, mikor 16 évesen kezdőként lépett pályára az AC Milan csapatában, és azóta nem tudják elképzelni a milánói piros-feketék szurkolói a csapatot nélküle. Ő az egyik legfiatalabb első számú kapus, és hamar példaképpé vált a jövő kapuspalántái számára. Mitől vált ő egyik pillanatról a másikra kezdő kapussá? Mi lehet a titka? Nem dolgozik többet más kollégájánál. Nem is az a különbség közte és a többiek között, hogy tehetsége hirtelen utat tört. A titka annyi, hogy jobban bírja a rá nehezedő nyomást. Mentálisan nagyon erős kapus, amelynek köszönhetően egy apróbb hiba se tudja kizökkenteni ritmusából. Higgadt, helyes döntéseket tud hozni azokban a pillanatokban is, ahol mentálisan gyengébb kollégáik hibába hajszolnák magukat. Mindemelett csak a védésre koncentrál, a külső tényezőket helyesen kezeli.
Ha már szóba hoztam a külső tényezőket, kettőt megemlítésképp felhozok, amelyek befolyásolhatnak egy kapust abban, hogy a feladatukra koncentráljanak. Az egyik ilyen tényező a sajtó. Napjainkban az internet segítségével bárki képes újságíróvá válni. A sajtó – legyen szó akár TV-sről, akár olvasottról, akár online-ról – várja a megfelelő mozzanatot, amire rácsaphatnak vércseként. Ha jól teljesítesz, arról cikkeznek, hogy te vagy a legjobb kapus, akit láttak védeni, ha rosszul, akkor kegyetlenül letámadnak, és képesek belédszúrni a kést, majd megforgatni azt. Profiként meg kell tanulnod kezelni az ilyen helyzeteket, ügyelned kell arra, mit, miként és hogyan kommunikálsz a sajtó felé. Vannak olyan kapusok, akik jól kezelik az ilyen helyzeteket, és vannak, akik könnyen összeroppannak ezalatt a teher alatt. Az, aki képes lesz megbírkózni ezzel a tényezővel – is -, emiatt biztosan kevesebb hibát fog véteni.
A másik megemlítésre kerülő külső tényező a szurkoló. A szurkoló – hasonlóan a sajtóhoz – az egekbe emel, ha jól védtél, és a pokolba taszít, ha számukra nem megfelelő munkát mutattál feléjük. A különbség annyi, hogy míg a sajtónak meg kell válogatnia minden szavát, hogy szalonképes cikkeket írjanak, addig a szurkoló akár dícsér, akár szid, azt a sajátos nyelvével teszi meg mérkőzés előtt, közben, után vagy két mérkőzés között akár szóban, akár a modern technológia segítségével a közösségi médiákon. Ezek a gondolatok legtöbbször alig tartalmaznak szakmaiságot, inkább szívből, indulatból keletkeznek. Játékosként bárhol tudsz velük találkozni, így megfelelőképpen kell tudnod kezelni őket. Vannak praktikák erre – “két lépés távolság” megválasztása például -, és azt se szabad elfelejteni, hogy a sok információ, ami tőlük érkezik, el tudja terelni a kapus figyelmét arról, ami valójában a feladata lenne: irányítani a csapatot úgy, hogy hatástalanítsa az ellenfél támadásait, és ha ez nem sikerül, akkor neki kell hárítani azokat.
Az első számú kapus úszik a rivaldafényben, rengetegen foglalkoznak vele, ezt láthatjuk minden nap. Azt viszont nem is tudjuk, hogy mennyire nehéz valójában ebben a rivaldafényben. Elég egy apró hiba, megingás, határozatlanság, már is megtalálnak mindenhol. Aki odakerül ebbe a pozícióba, az nem azért történt, mert szép a szeme, vagy nagyon jól néz ki. A tudása, mentalitása megvan hozzá, rengeteg órát áldozott ezért a pillanatért, végig kellett járnia a “szamárlétrát“. Legyen szó bármelyik oldaláról a rivaldafénynek, a sajtó vagy a szurkoló felől érkező nyomásról, a kezdő kapusnak megfelelően kell kezelnie a helyzetet, és fókuszálni feladatára. Arra a feladatra, amely az évek, évtizedek során sose változott, és nem is fog változni még akkor sem fog változni, ha éppen az egekbe emelnek vagy letaszítanak a pokolba. Amikor a rivaldafény valamelyik oldalán tartozkodsz.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: